Rodzaje stacji

Możemy korzystać z kilku rodzajów punktów ładowania EV. Podstawową cechą różniącą stacjonarne ładowarki jest mierzona w kilowatach (kW) moc dostarczanego przez nie prądu – to głównie od niej zależy, jak szybko naładuje się Twój samochód. Ważne jest ponadto, czy ładowarka dostarcza prąd stały (DC) czy też zmienny (AC).

Punkty szybkiego ładowania

Punkty szybkiego ładowania to wygodny sposób na to aby w czasie kilkudziesięciu minut (zazwyczaj 30-60 minut) naładować swoje auto do pełna tak aby było gotowe do dalszej drogi. Szybkie ładowarki dysponują mocą od 50 do 350 kW. Zlokalizowane są one zazwyczaj przy głównych szlakach komunikacyjnych, w galeriach handlowych lub obiektach typu hotele czy restauracje. Używając szybkiej ładowarki wykorzystujemy prąd stały DC (Direct Current). Trafia on bezpośrednio do baterii auta która również działa w systemie prądu stałego DC. Stacje szybkiego ładowania wyposażone są w kable z odpowiednimi końcówkami pasującymi do gniazd umieszczonych w autach elektrycznych. Wykorzystywane standardy to CHAdeMO, które powoli jest wycofywane z rynku, CCS który jest coraz bardziej popularny oraz Type2 który działa w systemie prądu zmiennego AC a jego moc jest ograniczona do 43 kW. Moce szybkich stacji są coraz większe a maksymalna moc 350 kW jest dostępna w niektórych typach ładowarek, jednak żadne obecnie sprzedawane auto elektryczne nie jest w stanie przyjąć tak dużej mocy. Porsche Taycan jest obecnie samochodem który może ładować się z mocą do 270 kW, Tesla Model 3 – 260 kW a Tesle S i X do 250 kW.

Dowiedz się więcej

Punkty wolnego ładowania

Mianem tym określamy ładowarki prądu zmiennego AC o mocach 11-22 kW. Są one umieszczane w miejscach ogólnie dostępnych jak parkingi w galeriach handlowych, restauracje czy hotele. Mają one znacznie mniejszą moc niż ładowarki szybkie i ładowanie trwa na nich znacznie dłużej (średnio około 3-6 godzin). Szybkość ładowania zależy również a może przede wszystkim od ładowarki pokładowej zamontowanej w każdym aucie elektrycznym. Ładowarki te mają za zadanie zamienić prąd zmienny AC na prąd stały DC w którym to systemie działa bateria auta. Mają one różną moc od 3,6 kW poprzez 7,4 kW aż po 11 czy 22 kW w Audi e-Tron czy w niektórych modelach Tesli. Standardem powinno być 22 kW co pozwoliłoby maksymalnie wykorzystać moc dostępną w stacjach ładowania o mocy 22 kW które można znaleźć np. w obiektach Ikea w naszym kraju. Stacje te są bardzo często darmowe co pozwala się naładować na przykład podczas dłuższych zakupów. Jeśli nam się śpieszy i musimy szybko uzupełnić energię w naszym aucie zdecydowanie powinniśmy użyć szybkich stacji ładowania o mocy co najmniej 50 kW lub wyższej.

Dowiedz się więcej

Co trzeba wiedzieć o złączach?

Producenci stosują różne rodzaje złącz używanych w autach i stacjach ładowania.

TRADYCYJNA, 3-BOLCOWA WTYCZKA

Tradycyjna wtyczka podłączana do gniazdka umieszczonego w Twoim domu, miejscu pracy lub niektórych publicznie dostępnych punktach ładowania – dysponując złączem tego rodzaju nie będziesz musiał szukać źródła prądu zbyt długo, jednak samo ładowanie zajmie minimalnie kilkanaście  godzin. Jest to najwolniejsza metoda ładowania aut elektrycznych.

EUROPEJSKI TYP 2 MENNEKES

Popularny Type2  o mocy 1,2-43kW, dopasowany do instalacji jedno- lub trójfazowych. Stosowany również w europejskich ładowarkach Tesli Supercharger gdzie może przekazać moc nawet 250 kW. W to złącze wyposażonych jest 90% aut elektrycznych na rynku. Dzięki niemu można ładować samochód w domu, na wolnych stacjach jak i szybkich ładowarkach wyposażonych w to złącze.

CHAdeMO

Złącze o mocy do 50 kW pozwalający naładować samochodowe baterie z dużą szybkością na odpowiednich publicznych stacjach ładowania. System ten jest powoli wycofywany, coraz więcej producentów takich jak na przykład Nissan używający tego złącza powszechnie zastępuje je europejskim standardem CCS.

ZŁĄCZE MARKI TESLA

Złącze to to zmodyfikowana europejska wtyczka TYPE 2 która ma ogromne możliwości ładowania (do 250 kW), Umożliwia korzystanie z firmowych Superładowarek Tesli (ang. Supercharger), którym naładowanie baterii modelu Tesla S do poziomu 80% zajmuje ok 30 min. Mimo używania przez inne firmy tego złącza nie mogą się one ładować na ładowarkach Tesli.

CCS COMBO

Złącze CCS zyskuje coraz bardziej na popularności na całym świecie. Wtyczka forsowana przez Europę powoli zaczyna podbijać Azję i Amerykę Północną. Złącze to może podać prąd o mocy nawet 350 kW i jest zdecydowanie najmocniejszym rozwiązaniem na rynku, z którego zaczyna korzystać coraz więcej firm łącznie z Teslą która swój Model 3 dostosowała na rynku europejskim właśnie do ładowania poprzez CCS.

Stacje ładowania w miejscach publicznych

Użytkownicy samochodów elektrycznych, których z każdym dniem przybywa oprócz ładowania w domu potrzebują również ładować baterie w swoich samochodach również w miejscach publicznych.

Ładowarki AC Serii RS

Więcej

Ładowrki DC Serii RAPTION

Więcej

Stacje ładowania w domu

Każdy użytkownik samochodu elektrycznego najchętniej rozpoczyna dzień z naładowaną do pełna baterią w swoim samochodzie. Niezależnie od tego jak potoczy się dzień od początku mamy dostępny pełen zasięg naszego „elektryka”.

Wallbox

Tryb wolnego / pół szybkiego ładowania. Idealny zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego i komercyjnego

Więcej

Powerbox

Tryb wolnego i pół szybkiego ładowania do użytku domowego

Więcej

Ekologiczny punkt widzenia

Rosnący popyt na samochody elektryczne determinuje konieczność rozbudowywania infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. W stacjeladowania.com wychodzimy temu na przeciw, dostarczając naszym klientom wysokiej jakości rozwiązania dla urzędów miast, przedsiębiorstw czy osób prywatnych. Gwarantujemy wysoką jakość naszych produktów